איחוד תיקים הנו הליך בהוצאה לפועל שנועד להקל על החייב שנתון ללחצים של כל אחד מנושיו אשר פועלים כנגדו במקביל בהליכים שונים. במאמר זה תמצאו מידע והשוואה בין הליכי איחוד תיקים לבין הליכי פשיטת רגל - לחץ כאן...
פשיטת רגל - איחוד תיקים או הליכי פשיטת רגל
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

איחוד תיקים או פשיטת רגל - מה עדיף?

Hebrew

מה ההבדל בין פשיטת רגל לאיחוד תיקים ואיזה הליך מתאים לכם?

איחוד תיקים הנו הליך בהוצאה לפועל, במסגרתו מאוחדים כל התיקים שנפתחו נגד החייב ונקבע עבורו הסדר תשלומים המתאים ליכולותיו הכלכליות. חשוב לערוך איזון ראוי בין ההגנות השונות שמעניק החוק ולבחור את ההליך המתאים ביותר למקרה, איחוד תיקים או פשיטת רגל.

מול הסדר איחוד תיקים קיימת אפשרות של הליך פשיטת רגל, במסגרתו נמדד החייב על חובותיו מול יכולתו הכלכלית. במקביל, מוקפאים כנגדו כל ההליכים אשר הופעלו עבור התיקים שנפתחו נגדו בהוצאה לפועל וניתנת האפשרות לפתוח בבקשת הפטר עבור חובותיו.

השיקולים בבחירה בין ההליכים הם רבים ומורכבים, בכל מקרה חשוב להתייעץ עם עורך דין שיסייע בקבלת ההחלטה ובהתאם למצבו הכלכלי של החייב, סך חובות שנצברו ועוד.

בקשה לאיחוד תיקים

ההליך המקובל כאשר נפתח תיק אחד כנגד חייב בהוצאה לפועל הוא הסדר תשלומים בסיסי אשר מופיע בגב מכתב ההתראה לתשלום. ההסדר קובע על פי סכום התביעה את תנאי פירעון החוב, כאשר עבור סכומים גבוהים, הסכום המקסימאלי לתשלום הוא אלף שקלים מדי חודש עד להשלמת התשלום.

לקבלת סיוע משפטי מיידי בתחום פשיטת רגל, לחץ כאן:  יעוץ משפטי

אשר נפתחים כנגד החייב תיקים רבים במקביל והחייב אינו יכול לעמוד בתשלומים אשר נקבעו בגב התראת התשלום, דהיינו 1000 שקלים עבור כל תיק, אשר יכולים להצטבר לפעמים לסכומים גבוהים מאוד, ניתן לבקש לאחד את התיקים.

איחוד תיקים מורכב למעשה משני הליכים: בהליך הראשון, על החייב בין השאר לשלם 3% מסך חובותיו בכדי להיכנס להליך מייד עם קבלת הבקשה – זהו תנאי סף נוקשה מאוד ולכן על פי רוב החייבים פונים להליך השני, הכרזה על חייב כמוגבל באמצעים – באם תתבצע ההכרזה יאוחדו כל התיקים. אולם, במקרה זה מוטלות על החייב סנקציות רבות, כמו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלת חשבון הבנק ועוד.

איחוד תיקים – חקירת יכולת

הליך איחוד תיקים נקבע על ידי הרשם בלשכת ההוצאה לפועל או בבקשה של החייב עצמו. בתהליך זה, פשיטת רגל - איחוד תיקים או הליכי פשיטת רגלמתבקש החייב להגיע לצורך ביצוע חקירת יכולת אודות יכולותיו הכלכליות ועליו להביא עמו מסמכים המאשרים את הוצאותיו השוטפות, לרבות חשבונות חשמל מים גז ארנונה וטלפון, הוצאותיו עבור חינוך ילדיו, שקלול של הוצאותיו השוטפות על מזון וכדומה, הוצאות עבור משכנתאות והלוואות אחרות עליהן הוא משלם.

חשוב שמסמכים אלו יהיו מהימנים ומקוריים. בנוסף, על החייב להביא עמו טופס וויתור על סודיות, ותדפיס של כל חשבונות הבנק הפעילים שלו, על גבי תקופה של שלשה חודשים לאחור מיום ביצוע חקירת היכולת, ותלושי שכר של שלשת החודשים האחרונים במקום העבודה הנוכחי, במידה וקיימים.

תוצאות חקירת היכולת יקבעו לחייב את סכום התשלום החודשי אותו עליו לשלם מדי חודש, זאת לאחר שייבחנו המסמכים אשר הביא עמו, ותיבדק יכולת עמידתו בתשלומים ביחס להוצאותיו השוטפות. מומלץ לאחר ביצוע חקירת היכולת וקביעת הסדר התשלומים, לבקש עיכוב הליכים בתיק האיחוד, אשר ימנע בשלב זה מהנושים לפעול כנגד החייב בהליכים שונים כדוגמת עיקולים על נכסיו, מיטלטלין וצווי מאסר.

בניגוד להליך פשיטת רגל עליו נפרט בהמשך, כנגד חייב אשר לא עומד בהסדר התשלומים אשר נקבע לו בתהליך חקירת היכולת, יכולים הנושים להפעיל תהליכים אלו מיד עם הפיגור הראשון בתשלום, ולבצע כנגדו עיקולים שונים ואף להביאו למאסר.

פשיטת רגל – הדרך הארוכה אל השקט של החייב

הליך פשיטת רגל הוא ארוך ומורכב, בניגוד להליך של איחוד תיקים, כאשר חייב מתחיל הליך של פשיטת רגל, ניתן

צו הקפאת הליכים

על חובותיו, ולא ניתן יהיה להפעיל כנגדו במשך כל התהליך עיקולים וצווים שונים מלשכת ההוצאה לפועל.

בתוך תהליך זה ימונה כונס נכסים עבור נושיו של החייב, אשר מתפקידו יהיה ללוות את תהליך פשיטת הרגל מתחילתו ועד סופו, תוך שהוא בודק את יכולותיו של החייב, נכסיו, כספים אשר מוחזקים בפיקדונות או בחשבונות אחרים, התנהגותו עם הנושים, ניסיונות הברחת נכסים וכספים (אם היו), כאשר כל אלו משפיעים בסופו של דבר על ההחלטות שיתקבלו בתיק.

הדברים אשר עומדים לנגד עיניו של החייב ואליהם הוא חותר בתהליך זה הם קבלת הפטר, שבתנאים מסוימים ניתן לו וחובותיו "נמחקים". כמו כן, כפי שהוזכר, מטרתו בראש ובראשונה היא הקפאת הליכים, המונעת מנושיו לפעול כנגד החייב בעיקולים ובצווי מאסר.

על מנת לבחור בהליך המתאים ביותר, איחוד תיקים או פשיטת רגל, מומלץ להתייעץ עם עורכי דין הבקיאים בתחום זה. לכל החלטה שתקבלו יהיו השלכות משמעותיות על עתידכם וחשוב לא לנהוג בפזיזות.

קיראו בהרחבה על: התנגדות לביצוע שטר

לקבלת יעוץ משפטי מיידי בתחום פשיטת רגל, לחץ כאן:  סיוע משפטי

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
תנאים בהם על החייב לעמוד בהליך איחוד תיקים - באילו תנאים על החייב לעמוד אם ברצונו לקבל צו איחוד תיקים ומתי עדיף לפנות להליכי פשיטת רגל? למידע וסיוע משפטי לחץ כאן...
איחוד תיקים - חקירת יכולת ותנאים מוקדמים - אם ימצא החייב זכאי לאחוד תיקים, לפי תנאים שיפורטו בהמשך וביניהם חקירת יכולת, יטופלו כל התיקים במסגרת הליך בודד ויוסדרו תשלומי החזרים לכל הנושים. למידע וסיוע משפטי מיידי, לחץ כאן...
חייב מוגבל באמצעים, בהליך איחוד תיקים - מאמר זה עוסק באפשרות כי במהלך ההליכים בהוצאה לפועל יוכרז חייב כ"מוגבל באמצעים", השלכותיה של הכרזה זו ומה יתרונותיה וחסרונותיה לחייב ולזוכים. לחץ כאן למידע וסיוע משפטי...
סגירתו של תיק איחוד בהוצאה לפועל - כאשר כנגד אדם נפתחו מספר תיקים בלשכת הוצאה לפועל, ניתן לפנות בבקשה אל ראש לשכת ההוצ"לפ לאחד את כלל התיקים לתיק אחד. לחץ כאן לקריאה על הדרכים והתנאים לסגירת תיק איחוד...
חוב שכר עבודה באיחוד תיקים - מאמר מקצועי העוסק בחוב שכר עבודה באיחוד תיקים. דורה כהן ויצמן הינו משרד עורכי דין מוביל בעניני פשיטת רגל, איחוד תיקים והוצאה לפועל.
התנהגות חייב אשר נמצא בהליך איחוד תיקים - מאמר מקצועי העוסק בהתנהגות חייב אשר נמצא באיחוד תיקים. דורה כהן ויצמן הינו משרד מוביל בתחום פשיטות רגל, איחוד תיקים והוצאה לפועל.