מאמר זה עוסק בבעיתיות במעבר בין הליכי הוצאה לפועל לבין הליכי פשיטת הרגל. משרד עורכי דין דורה כהן ויצמן הינו מהמשרדים המובילים לטיפול בתיקי הוצאה לפועל ופשיטת רגל.
המעבר בין פשיטת רגל והוצאה לפועל
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

המעבר בין פשיטת רגל והוצאה לפועל

Hebrew

דוגמא: א\' חייב כספים לנושים רבים. נושיו של החייב פועלים כנגדו ללא הרף בהוצאה לפועל. משהבין א\' כי לא תהא לו דרך להיפטר מחובותיו בדרך קונבנציונאלית החליט להגיש בקשה לפשיטת רגל. בעיותיו תמו? מסתבר

למעשה יש להבין כי עצם הגשת הבקשה לפשיטת רגל אינה מעכבת הליכים באופן אוטומטי. עיכוב ההליכים מגיע, בד"כ (ניתן לפנות במקרים מסוימים לעיכוב הליכים בהוצל"פ בהתאם לתיקון 29. כן ניתן לפנות למחוזי, עם הנתן צו כינוס הנכסים), עם קבלת צו כינוס הנכסים.

הבעיה שכיום קבלת צו הכינוס אורכת בסביבות 3 חודשים כאשר ישנם מחוזות שלוקח גם חצי שנה אז מה עושים?

כמובן שהפתרון נעוץ בבעיה. הכוונה לא דין עיקול משכורת כדין הגבלת רישיון נהיגה ולא דין עיקול עו"ש וכדומה...

באופן כללי ניתן לפעול נקודתית בהוצאה לפועל ולבקש עיכוב הליכים זמני בתיק הספציפי בנימוק כי הוגשה או עתידה להיות מוגשת בקשה לפש"ר ועל כן ומשצו הכינוס מבושש לבוא מבוקש בינתיים לעכב את ההליכים בתיק. הבעיה נפתרה? לא ממש - גם כאן הדבר נתון לשיקול דעתו של הרשם.

לאחרונה משרדינו עקב אחר פסיקה מעניינת של בית המשפט השלום (אינה מחייבת) המכירה בבעייתיות וממליצה ליתן איחוד תיקים זמני למשך 6 חודשים. כמו כן, אם ישנם מקרים חריגים, ניתן לפנות לבית המשפט המחוזי למתן עיכוב הליכים עוד בטרם התקבל צו הכינוס יצוין כי לבית המשפט המחוזי פונים לאחר שמוצו כל הערכאות תחתיו ולא כאופציה ראשונה.

לסיכום: הדבר המומלץ הוא לפנות להליכי פשיטת רגל עוד בטרם נפתחו תיקי ההוצאה לפועל אך יצוין כי גם למקרה השני ישנם פתרונות יצירתיים בשאיפה כי המחוקק ייתן דעתו לעניין בעתיד.

מאמר העוסק בבעיתיות במעבר בין הליכי הוצאה לפועל לבין הליכי פשיטת הרגל..