קבלת הלוואה לאחר פשיטת רגל או הליכי הוצאה לפועל - איך מקבלים הלוואה בזמן פשיטת רגל?
קבלת הלוואה לאחר פשיטת רגל או הליכי הוצאה לפועל
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

האם ניתן לקבל הלוואה בעת הליך פשיטת רגל?

Hebrew

הליך פשיטת רגל הוא חלק בלתי נפרד מחוק ההוצאה לפועל, התשכ"ז-1967, כאשר מטרתו העיקרית היא להגן על חייב, שאיננו יכול להחזיר את חובותיו, מפני נושיו. לחוק ההוצאה לפועל ישנה מטרה נוספת והיא, להשיב את החובות לנושים.

לצורך השגת מטרות אלה, כולל הליך פשיטת הרגל כמה שלבים, כדוגמת: חקירת יכולת, מינוי כונס נכסים לנכסי החייב, הסדרים שונים להשבת החובות והגבלת פעילותו העסקית של החייב. בהקשר זה, חלות הגבלות גם על פעילותו הבנקאית של החייב, כולל הגבלת האפשרות לקבלת הלוואות. 

זקוקים לסיוע משפטי של עורך דין בענייני פשיטת רגל?
חייגו עכשיו
03-5759008

חוק ההוצאה לפועל – הגבלות בנושא הלוואות

אחת ממטרותיו העיקריות של חוק ההוצאה לפועל היא להשיב את חובות החייב לנושיו, במסגרת ההגנה על זכות הקניין.

עם זאת, מטרת החוק היא גם למנוע מצב בו יהפוך החייב לחסר כל וייפול לנטל על החברה. בהקשר זה, חל חוק כבוד האדם וחירותו על הליכי ההוצאה לפועל, כשמטרתו היא להגן על זכויות הקיום הבסיסיות של החייב ועל יכולתו לפרנס את עצמו.

במסגרת זו נקבעות גם המגבלות החלות עליו בהתאם להחלטות רשם ההוצאה לפועל, כולל האפשרות להיעזר בהלוואות הניתנות על ידי גופים שונים.

עם זאת, חשוב לזכור, כי לפושט הרגל לרוב לא קיימת יכולת כלכלית להשיב את חובותיו, ובמצב זה מרבית הבנקים יסרבו להעניק לו הלוואה. בנוסף לכך, פעמים רבות מפעילים הבנקים עצמם הליכי הוצאה לפעול כנגד חייבים שלקחו הלוואות ולא עמדו בהסדרי התשלום שלהן.  

חוק ההוצאה לפועל – הגבלת החייב

לאחר הוצאת צו כינוס נכסים ופתיחת תיק חקירות אצל כונס הנכסים הרשמי, נשלחים מכתבים אל ההנהלות הראשיות של הבנקים, חברות הביטוח ורשויות המס במטרה לקבל מידע מעודכן על חובותיו ועל זכויותיו של החייב.

באמצעות המידע שנאסף ניתן לרוב להגיע להסדר נושים עם החייב, שיאפשר לו לפרוע את חובותיו. במסגרת זו, חלות על החייב גם מגבלות שונות, החל מפתיחת חשבונות בנק, דרך קבלת כרטיס אשראי וכלה בלקיחת הלוואות. עם זאת, עד התיקון לחוק משנת 1996 לא היה פיקוח על המגבלות שהוטלו על פושטי הרגל שקיבלו צו כינוס נכסים.

פעמים רבות הרשויות השונות לא עודכנו במצבם של פושטי הרגל והם המשיכו ליהנות מניהול חופשי של ענייניהם הכספים בבנק. רבים מהם ניהלו חשבונות בנק, חילקו צ'קים, השתמשו בכרטיסי אשראי ואף לקחו הלוואות מבלי שאיש יגביל אותם.

היום השתנה מעט המצב, ולרוב פושטי הרגל אינם זכאים ליהנות משירותי בנק חופשיים, כולל הלוואות.

צריך הלוואה? קבלת הפטר – פתיחת דף חדש

"הפטר" הוא מצב בו החייב מקבל פטור מכל חובותיו וזכאי לפתוח דף חלק וחדש בחייו. 

כל חייב זכאי להגיש בקשה להפטר כשישה חודשים לאחר מתן צו כינוס נכסים וכבר עם הכרזתו כפושט רגל, כאשר חייב שזכה לקבל צו הפטר נחשב, למעשה, כמו כל אזרח אחר שאיננו מצוי בחובות כספיים, והוא זכאי ליהנות מכל ההטבות הקיימות, כולל נטילת הלוואות בהתאם להסכמת הבנק ולתנאיו.

זקוקים לסיוע משפטי של עורך דין בענייני פשיטת רגל?
חייגו עכשיו
03-5759008