אתר פשיטת רגל נט - מתי ניתן לבצע הרמת מסך לחברה בע"מ?
הרמת מסך ההתאגדות של חברה בע"מ
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

הרמת מסך ההתאגדות של חברה אימתי?

Hebrew

על מנת להבטיח קיומם של חיי מסחר תקינים ועל מנת לסייע לכלכלה ולעודד יזמים חדשים לפתוח עסקים, נוצר מה שמכונה "מסך משפטי" שהוא למעשה, חוצץ משפטי המפריד בין אדם פרטי לבין החברה אותה הקים.

חשיבותו של המסך היא בכך שהוא מספק הגנה לאותם יזמים המעוניינים לפתוח עסק ומבטיח כי במקרה של פשיטת רגל לא יוכלו לפגוע בכיסם הפרטי וכי הפגיעה תישאר במסגרת העסק בלבד.

לקבלת סיוע מיידי חייגו: 03-5759008

מהו הליך הרמת מסך?

הרמת מסך הוא הליך משפטי לפיו, מוסר החוצץ המשפטי המגן על נכסיו הפרטיים של האדם ומתאפשר לנושים הרוצים לקבל את כספם, להגיע לכיסו הפרטי של החייב.

על מנת שלא לפגוע בשגרת העסקים וכדי להניע את גלגלי הכלכלה קדימה, בחר בית המשפט באופן מסורתי להרים מסך משפטי מעל חברה רק במקרים קיצוניים בהם התקיימו פעולות לא תקינות מצד החברות החייבות או מצד בעליהן.

מתי תתאפשר הרמת המסך?

על פי סעיף 6 בחוק החברות, בית המשפט יוכל לקבוע הרמת מסך אם השימוש באישיותה הנפרדת של החברה הוא למטרות הונאה או פגיעה באנשים, אם הניהול של החברה לא היה לטובתה ונלקחו סיכונים בלתי סבירים בנוגע ליכולת החברה לפרוע את החובות שלה.

כפי שניתן להבין, הנוסח של הסעיפים המאפשרים הרמת מסך מאפשר לבית המשפט מקום רב לתמרון ולפרשנות משפטית משלו, ומייחס חשיבות רבה למקרה הספציפי ולנסיבות שקדמו לבקשת הרמת המסך.

עיקר כובד המשקל בבקשה להרמת המסך יהיה בגזרתו של התובע, שכן הוא יצטרך להוכיח שאכן ישנה עילה להורות על הרמת המסך ואכן הנסיבות מצדיקות זאת. 

פסק דין מעניין בנושא הרמת מסך הנו פסק הדין של מעריב נגד אדז'ינסקי לאוניד ואח' (ע"א 23697/08)

במהלך משפט זה דרשה חברת מעריב כי תתבצע הרמת מסך ויהיה ביכולתה לגבות כספים מהנתבעים שכן לטענתה על אף והוכרזה פשיטת רגל, ביצעו הנתבעים עבירות מרמה, דבר המהווה עילה משפטית להרמת מסך.

בית המשפט הסכים עם התובעת וקבע כי אכן במקרה של מרמה, גם אם באופן עקיף, ניתן להטיל אחריות אישית על נאשמים וכפועל יוצא להורות על הרמת מסך משפטי על מנת לשלם את החובות מכספי הנתבעים.

קיראו על עבירות פליליות בהליכי פשיטת רגל

האם אני זקוק לשירותיו של עורך דין לצורך הרמת מסך?

התשובה המיידית והפשוטה היא – כן.

במקרים בהם מגיעים למצב בו מוצגת תביעה להרמת מסך משפטי, בין אם אתם בצד של התובע או בצד הנתבע, מומלץ מאוד להיעזר בליווי משפטי של עורך דין המתמחה בנושא, ובפרט בתחום הרמות מסך משפטיות.

מכיוון שמדובר בהליך משפטי מורכב, עורך דין מומחה דרוש על מנת לסייע בתהליך ובפעילות מול בתי המשפט, תיאום מול הנושים/נתבעים והשגת תוצאה שתפעל לטובתכם.

הליך הרמת מסך הינו הליך משפטי לכל דבר ועניין ועורך דין הוא הכרחי על מנת לטפל בעניין בצורה נאותה.

לקבלת סיוע מיידי חייגו: 03-5759008