נקלעתם לחובות ואינכם יודעים איך לצאת מהם? מידע על הסדרי חובות והתמודדות יעילה - לחץ כאן...
פשיטת רגל - הסדרי חובות והתמודדות מול נושים
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

כיצד להתמודד עם חובות ביעילות?

Hebrew

צברתם חובות ואינכם יודעים כיצד לצאת מהם?

הסיבות לצבירת חובות הן רבות ושונות. בעלי עסקים, זהירים ככל שיהיו, עלולים להגיע למצב כלכלי קשה בעודם נאלצים לשלם סכומי כסף שאין להם לספקים, בנקים, רשויות שונות עובדים וכיו"ב. זה לא סוד כי חייו של כל עסק הם חיים מאוד הפכפכים וגם אם נעשים כל המאמצים – אין זה מבטיח כי הלקוחות ימהרו להתדפק על דלתות בית העסק ומצבו הכלכלי יהיה יציב.

במאמר זה, נסקור סוגי חובות שונים ודרכי התנהלות מומלצות לחייב, מול כל אחד משלשת הגורמים עליהם יפורט בהמשך.

התנהלות עם חובות – חוב לבנקים

החוב הנפוץ ביותר, אשר לכאורה "מקובל" לצבור, הוא חוב לבנקים. למרות העובדה כי חברה בעירבון מוגבל הנה ישות משפטית בפני עצמה, ולכאורה לא ניתן לבוא בתביעות אל בעלי מניות החברה במקרים של צבירת חובות כספיים, מקובל היום במרבית הבנקים אם לא בכולם, בתהליך פתיחת חשבון חברה להחתים את בעלי המניות בערבות אישית עבור מסגרת האשראי בחשבון.

לקבלת יעוץ משפטי מיידי בתחום פשיטת רגל, לחץ כאן:  סיוע משפטי

העובדה כי בעלי המניות חותמים על ערבות אישית בחשבון הבנק של החברה, מובילה לכך שהם האחראים הישירים למצב והבנק יוכל לתבוע מבעלי המניות את החזר החוב. אם בעל החוב הוא עוסק מורשה ולא חברה בע"מ, מלכתחילה הוא אחראי לפירעון כל חובותיו.

לעיתים, אם הנסיבות מתירות זאת יוגבל חשבונו של החייב. הגבלת חשבון בנק היא אמצעי יחסית פשיטת רגל - הסדרי חובות והתמודדות מול נושיםקיצוני, שכן חשבון הבנק הוא הבסיס לכל הפעילות הכלכלית של העסק. חשוב מאוד לדעת באילו תנאים ניתן להגביל חשבון, אם הוגבל מבלי שהתקיימו התנאים הללו, ניתן לפנות אל עורך דין ולדרוש את הסרת ההגבלה.

חשבון בנק ובעליו יהיו מוגבלים אם בפרק זמן של עשרה חודשים סורבו עשרה שיקים או יותר, בתנאי שחלפו לפחות 15 יום ממועד הסירוב של השיק הראשון, למועד סירוב השיק האחרון. תנאי זה לא מתקיים במקרים בהם הבנק סירב לפרוע את אחד השיקים מחמת טעות, מחמת עיקול שהוטל על החשבון כאשר השיק נמשך לפני שהתקבלה הודעת העיקול בבנק ולא ניתן לפירעון במשך 6 ימים או כאשר לבעל החשבון היה יסוד סביר לחשוב כי הבנק אמור לפרוע את השיק.

על כל פנים, לפני לפני פתיחת הליך פשיטת רגל, מומלץ לנסות להגיע להסדר עם הבנק לגבי החוב, כאשר במרבית המקרים ינסו הבנקים להגיע להסדר אשר יהיה מקובל על החייב היות וההסדרים השונים אשר יוצעו לבנק במסגרת הליך פשיטת רגל, קרוב לוודאי שיאפשרו תשלום חודשי נמוך מזה שיושג בהסדר עם הלקוח.

קיראו בהרחבה על: רשות האכיפה והגבייה

התמודדות עם חובות לספקים

חובות לספקים נוצרים בעיקר כאשר נרכשים שירותים, או סחורה מספקים וניתנות כנגד המחאות בתשלום שוטף או במזומן, אשר לא כובדו על ידי הבנק במועד פירעונם. כאשר ספק מגלה כי ההמחאה אשר שולמה לו בתמורה לסחורה שסיפק לא כובדה, במרבית המקרים ינסה ליצור קשר עם בעל העסק וינסה להגיע עמו להסדר.

כאשר ספק לא מצליח להגיע להסדר במצב של המחאה שחזרה, הדרך היעילה ביותר עבורו לתבוע את פירעון החוב וזאת כמובן במידה והחוב גדול מהעמלות שיוטלו עליו בהליך זה, היא פנייה אל לשכת ההוצאה לפועל על מנת לפתוח תיק כנגד החייב. בפנייתו יציג הספק את ההמחאה שניתנה לו כעילה לפתיחת התיק.

בחלק גדול מהמקרים מדובר בכדור שלג, אם כאמור מספר השיקים שלא כובדו הנו 10 שיקים או יותר בפרק זמן של 10 חודשים יוגבל חשבון הבנק של החייב. חשבון מוגבל יקשה מאוד על פעילות העסק ומטבע הדברים – גם על פירעון החובות.

צבירת תיקים בהוצאה לפועל אשר נפתחו נגד החייב על ידי ספקים שונים בעקבות המחאות שלא כובדו, תוביל במרבית המקרים לפתיחה בהליך של איחוד תיקים או פשיטת רגל.

התמודדות עם חובות לרשויות

לרוב, לפני כל הליך של איחוד תיקים או של פשיטת רגל, החשוב מכל הוא פירעון חובות לרשויות, מס ההכנסה, מע"מ והביטוח הלאומי. הסיבה לכך היא שגופים אלו פועלים בהליכים מקוצרים במשרדי ההוצאה לפועל, ויכולים בקלות רבה להגיע לעיקולים של נכסי החייב, חשבונותיו, משכורתו ומיטלטליו. בהליך פשיטת רגל, לא ניתן יהיה להגיע להפטר חובות שנצברו עבור הרשויות.

לקבלת סיוע משפטי מיידי בתחום פשיטת רגל, לחץ כאן:  יעוץ משפטי

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
גביית חובות מפושט רגל - גביית חובות מחייבים בהליכי פשיטת רגל - למידע וסיוע משפטי, לחץ כאן...
גביית חוב מזונות מחייבים בהליכי פשיטת רגל - פקודת פשיטת הרגל עוסקת, בין השאר, בשאלת הקדימות בין חובות, בגין תשלומי מזונות חודשיים של החייב, לבין כיסוי החובות לנושים. לחץ כאן למידע נוסף...
מהם חובות אבודים ובאילו תנאים יוכר חוב כאבוד? - מרגע שהתברר מעל לכל ספק כי איין אפשרות עוד לגבות את החוב יעבור רישומו לסעיף חובות אבודים. לחץ כאן למידע נוסף וסיוע משפטי מיידי...
מה מידת אחריותו של אדם לחובות בן הזוג שלו? - מה קורה כאשר אחד מבני הזוג נקלע לחובות? האם על בן הזוג השני חלה חובה לשלם אותם? לחץ כאן לקריאה על מידת אחריותו של אדם לחובותיו של בן זוגו ועל הדרכים להסדיר אותם...
דחיית תביעת חוב של בעלים בשל מימון דק - מאמר מקצועי העוסק בדחיית תביעת חוב של בעלים בשל מימון דק. משרד עורכי דין דורה כהן ויצמן הינו משרד מוביל התחום הוצאה לפועל, פשיטת רגל וחובות.