מאמר בנושא פירוק חברה הדרכים ואופן הביצוע. לייעוץ משפטי ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי דין דורה כהן ויצמן בטלפון חינם: 1-800-800-891.
פירוק חברה
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פירוק חברה

Hebrew
תאריך: 16/03/2015 20:07   

פירוק חברהבימים אלה של משבר כלכלי אנו נתקלים במקרים רבים שבהם עולה צורך לפרק חברה מכורח הנסיבות. ברוב המקרים המדובר על חברות שלהן חובות כספיים ניכרים לספקים, בנקים, רשויות המס ו/או לעובדים. במקרים אחרים, בעלי החברה החליטו על סגירתה מסיבות אישיות ולכן יש לפנות להליך הפירוק לפי חוק.

אז איך פועלים בפועל לצורך פירוקה של חברה שהנה ישות משפטית לכל דבר ועניין? מי רשאי להגיש בקשה לצורך פירוקה של חברה פעילה לפי פקודת החברות הנהוגה בישראל?

ובכן, החוק קובע כי קיימים 3 גורמים עיקריים והם: נושים, בעלי המניות בחברה וכן החברה עצמה. אלה יכולים לפעול מכוח פקודת החברות ולהגיש בקשה למתן צו פירוק לחברה.

במילים אחרות, מערכת המשפט הנהוגה במקומותינו מכירה ב-3 הליכים לצורך ביצוע פירוק: פירוק החברה מרצון, פירוקה בפיקוחו של בית המשפט והדרך השלישית, פירוק על ידי בית המשפט.

בכל מקרה, לצורך הגשת הבקשה רצוי בהחלט להיעזר בשירותיו של עורך דין הבקיא בתחום והנו בעל ניסיון מוכח בדיני חברות.

נדגיש כבר כעת כי בעל מניות בחברה יכול להגיש בקשה למתן צו פירוק כאמור, ובלבד שהחזיק במניות החברה במשך 6 חודשים לכל הפחות, בטווח של שנה וחצי לפני הגשת בקשת הפירוק. לחילופין, בעל מניות יוכל לפעול לפירוק החברה למרות התנאי האמור ובלבד שקיבל את מניות החברה בירושה לפי חוק.

פירוק חברה – בדרך כלל בגלל חדלות פירעון

ניסיון העבר מלמד כי העילה הרווחת ביותר לפירוק חבורת בישראל הנה חוסר יכולתה של החברה לפרוע את חובותיה הכספיים לנושה אחד או לנושים רבים. אין זה משנה האם המדובר על נושים פרטיים או מוסדות פיננסיים (בנקים) ו/או רשויות המס.

סעיף 258 לפקודת החברות הוא שקובע את התנאים לפיהם חברה תחשב לחדלת פירעון לפי חוק. המדובר על אחד או יותר מהתנאים הבאים:

  1. לחברה קיים חוב כספי בסך 5 ₪ או למעלה מכך כלפי נושה אחד או יותר, ומועד פירעון החוב חלף. לחברה הועברה דרישה לתשלום מאת הנושה או הנושים והחברה החייבת לא נענתה לדרישה תוך 21 יום.

  2. צו שניתן על ידי בית המשפט או אחת משלכות ההוצאה לפועל לטובתו של נושה או נושים לא קוים על ידי החברה.

  3. בית המשפט שמע וראה הוכחות מספקות לכך שהחברה אינה יכולה לשלם את חובותיה הכספיים, ושמע את טיעוני החברה לגבי כלל התחייבויותיה העתידיות.

בהתקיים אחד או יותר משלושת התנאים הנ"ל, ניתן לקבוע כי החברה הנה חדלת פירעון. נציין כי בפסיקות רבות של בית המשפט בערכאות השונות נפסק כי ניתן להפעיל סעד זה של פירוק חברה רק לאחר מיצוי כל ההליכים האחרים לפי חוק, ולאחר שהנושים ניסו לפעול בכל דרך אחרת בכדי לגבות את חובם וללא הצלחה.

לקריאה מורחבת בנושא עמדת בית המשפט בנושא, מומלץ לעיין בפסקי הדין הבאים:

  • פש"ר 1896/02 (ת"א) נגה אלקטרוטכניקה בע"מ

  • בש"א (ת"א) 16946/03‏ ‏חוק החברות תשנ"ט - 1999, ריקמור בע"מ נ' כונס הנכסים הרשמי

  • פש"ר (ת"א) 1458/03 - עו"ד דוד ששון נ' כנ"ר (החלטה)

  • רע"א 9181/08 הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בע"מ נ' נשר נפתלי מנהל המיוחד

  • פש"ר 2016/06 שמש ניסים נ' אורן הראל

כפי שהדגשנו, הנושא האמור מורכב ביותר מבחינה משפטית והנו בעל השלכות אישיות וכלכליות ניכרות כלפי בעלי בחברה, עובדים בהווה ובעבר, צדדים שלישיים רבים וכמובן שלגבי מכלול הנושים של החברה.

לאור מורכבות ההליכים הנדרשים לצורך הליך הפירוק ולאור ההשלכות מרחיקות הלכת הטמונות בהליכים אלה, אין להקל ראש בנושא וקיים צורך לפנות ולשכור שירותים של עורך דין מנוסה המתמחה בדיני החברות, על מנת שילווה אתכם לאורך ההליך ועד לפירוקה המלא של החברה על פי דין.

לייעוץ משפטי בנושא פירוק חברה ניתן ליצור קשר בטלפון: 1-800-800-891 או להשאיר הודעה כאן.

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור