פשיטת רגל של קבלן - נקודות למחשבה במקרה של קבלן העומד לפשוט רגל...
פשיטת רגל של קבלן - נקודות למחשבה
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

קנית בית או דירה חדשה מקבלן?

Hebrew
  

רכישת דירה מהווה חלומם של ישראלים רבים. החזקה בנכס נדל"ן המהווה קניינו של הרוכש מציעה ערכים מוספים של יציבות, בטחון ואופציה למימוש פיננסי בשעת הצורך.

למטרה זו עורכים הרוכשים לעתיד סקר שוק מקיף לבחירת אזור המגורים המועדף ואיתור פרויקט הבניה המתאים עבורם מההיבט התכנוני ומהפאן הכספי.

חלקם הארי של המיזמים מסתיים בהשלמת הבניה באופן תקין וכניסה לדירת מגורים שהינה נכס לחיים.

אולם, קיימים מקרים כפי שאירעו במרוצת השנים האחרונות שסופם טראגי מבחינת הקונים - פשיטת רגל של הקבלן והותרת הרוכשים עם הפסדים כספיים ניכרים ותחושות ייאוש, תסכול ואין אונים.

בכדי להקדים תרופה למכה קיימות מספר דרכים לבחינת איתנותו הפיננסית של הקבלן ועמידה על יציבותו הכלכלית. צעדים אלה הינם הכרחיים טרם קבלת החלטה על קניית דירה וחתימה על חוזה רכישה.

חשוב לדעת, כי גם במקרה התממשות התסריט הפסימי והיקלעות הקבלן למצב של פשיטת רגל קיימות אפשרויות להיחלץ מהמשבר תוך מזעור הנזקים לרוכש.

קיראו בהרחבה על מקרים של: פשיטת רגל של חברה

זקוקים לסיוע משפטי של עורך דין בענייני פשיטת רגל?
חייגו עכשיו:
03-5759008

איך ניתן להשמר מפני פשיטת רגל של קבלן בניין?

במטרה להבטיח עצמו מפני פשיטת רגל של הקבלן מומלץ לרוכש לנקוט במספר צעדים מקדימים:

עריכת בירור מקיף אודות הקבלן - בהתייחס למגוון היבטים, בהם: מידת יציבותו הכלכלית של הקבלן, חובות שצבר בעבר, עיקולים ושיעבודים הקיימים נגדו, רקע של הימצאות בסטטוס לקוח מוגבל בבנק, תיקי הוצאה לפועל ועוד. לצד אלה מומלץ להתחקות אחר אמינותו של היזם ולקבל חוות דעת חיוביות לגביו. קיראו בהרחבה על: חייב מוגבל באמצעים

בנוסף, יש לוודא האם הקבלן רשום בפנקס הקבלנים וכי הוא מחזיק ברישיון בניה תקף המאשרר את סיווגו המקצועי. לאלה נודעת חשיבות רבה במטרה להבטיח את חוקיות הבניה והמכר.   

היבט נוסף אשר חשוב לבדוק הינו על שם מי רשומה הקרקע זאת למניעת מקרי התחזות של הקבלן לבעלי הקרקע באופן כוזב. לצורך כך יש לבחון את רישומי המקרקעין בטאבו.

בהיבט המטריאלי יש לדרוש מהקבלן הצגת מנגנוני בטוחה, מהם יוכל הרוכש להיפרע במידה והקבלן יפשוט רגל. גם חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות) תשל"ה - 1974 מעגן דרישה זו ומטיל על הקבלן חובה לספק בטוחות לרוכש.

הבטוחה הפופולארית ביותר הינה ערבות בנקאית ולצידה קיימים מנגנוני רישום הערת אזהרה לטובת הקונה, שעבוד וביטוח.

תוכלו לקרוא עוד על: ערבויות מסוגים שונים

קבלן פושט רגל - איך מתמודדים?

שעה שאיתרע המזל והקבלן פשט רגל הופכים הרוכשים לחלק מהתור הארוך בקטגוריית נושים  בלתי מובטחים כך שבערוץ זה סיכויי קבלת הכספים שהשקיעו הינם אפסיים.

בנסיבות אלה עומדות בפני הרוכש מספר דרכי התמודדות אפשריות:

  • מימושן של הבטוחות אשר הוסכמו עם הקבלן והועלו על הכתב במסגרת חוזה הרכישה
  • פעילות פרטנית של הרוכש מול הערכאות במטרה לקבל פיצויי השבה של הכספים שהשקיע
  • הדרך העדיפה - חבירת כלל הרוכשים שנפגעו מפשיטת הרגל לפעילות משותפת הן בדרך של פניה לבית המשפט המגדילה את הסיכויים להחזר ההשקעה והן בדרך של התגייסות כספית להשלמת פרויקט הבניה.

זקוקים לסיוע משפטי של עורך דין בענייני פשיטת רגל?
חייגו עכשיו:
03-5759008