רשות האכיפה והגבייה - מדריך וסיוע לאזרח באתר פשיטת רגל נט...
רשות האכיפה והגבייה - מדריך וסיוע לאזרח
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

רשות האכיפה והגבייה - מדריך וסיוע לאזרח

Hebrew

תכליתו של חוק הוצאה לפועל תשכ"ז-1967 הייתה להקים מערכת מהירה, יעילה ומסודרת לאכיפת החלטות שיפוטיות וגביית חובות כספיים במקביל לשמירה על כבודם של החייבים.

לצורך כך הוקמה מערכת לשכות הוצאה לפועל שהיו באחריות הרשות השופטת ולכן מוקמו לפי סעיף 1 לחוק בסמוך לכל בית משפט שלום. 

למצער, התגלו לאורך השנים כשלים ובעיות רבים בתפקוד המערכת. היעדר אכיפה של פסקי דין ואחוזי גבייה של 8% בלבד בכלל התיקים שנוהלו במערכת הובילו לאובדן אמון של הציבור בה ולפגיעה בתפיסת עקרון שלטון החוק המהווה ערך בסיסי במדינה דמוקרטית.

זקוקים לסיוע משפטי של עורך דין?
חייגו עכשיו 03-5759008

על רקע זה הוחלט ב-1 לינואר 2009 על תיקון 29 לחוק ההוצאה לפועל והקמתה של רשות ממשלתית חדשה לאכיפה וגבייה, שתרכז את מנגנון ההוצאה לפועל ואת המרכז לגביית קנסות, אגרות והוצאות.

רשות האכיפה והגבייה - מבנה ארגוני ובעלי תפקידים

הרפורמה בחוק ההוצאה לפועל יצרה שינוי של ממש במבנה הארגוני ובהגדרת בעלי התפקידים. במסגרת תיקון 29 הוחלט על הפרדתה של מערכת ההוצאה לפועל, שהייתה עד כה תחת סמכות נשיא בית משפט השלום מהרשות השופטת והכפפתה של רשות האכיפה והגבייה החדשה לשר המשפטים.רשות האכיפה והגבייה

בדומה, בוטלה סמכותם של רשמי ושופטי בתי משפט השלום לדון בענייני הוצאה לפועל ובמקום ראש ההוצאה לפועל, מונו כעת בכל לשכה כמה רשמי הוצאה לפועל להם סמכויות שיפוטיות ומנהליות.

ארבע הסמכויות השיפוטיות נותרו על כנן במסגרת התיקון, אולם על מנת לייעל את הליכי הגבייה בוטלה הדרישה לחתימת החייב על כתב ויתור סודיות והורחבה רשימת הגופים אליהם ניתן לפנות על מנת לקבל מידע עדכני על מצבו הפיננסי של החייב.

קיראו עוד על: מסמכים שצריך לצרף לבקשה לפשיטת רגל

לצורך זה הורחבה הגישה למרשם האוכלוסין, רשם החברות, רשם המשכונות, מנהל מקרקעי ישראל, לשכות רישום המקרקעין, חברות ביטוח ואחרים.

במקביל לצד הטלת עיקולים מסוגים שונים, מינוי כונס נכסים על נכס מסוים לצורך גביית החוב והוצאת צווי עיכוב יציאה מהארץ , ניתן כעת להגביל הנפקה או חידוש דרכון ורישיון נהיגה של החייב, חברותו בתאגיד, החזקת כרטיסי חיוב ועוד. 

יש לך שאלות? פנה אלינו לקבלת: יעוץ משפטי אישי

פרויקטים ורפורמות של רשות האכיפה והגבייה

הרשות פעילה בקידום פרויקטים ויוזמות לשיפור הגבייה והאכיפה לטובת החייבים והזוכים. במסגרת הרפורמה הוקם מסלול מקוצר לגבייה בתיקים בהם החוב הכספי עד לגובה 10,000 שקלים. כמובן שגם במסלול זה ניתן לפתוח תיק הוצאה לפועל באופן עצמאי וללא סיוע של עורך דין מטעם הזוכה.

במסלול זה פועל צוות מיוחד שמטרתו לגבות את החוב במהירות האפשרית באמצעות עיקולי רכב וצד ג' וללא צורך בייצוג משפטי של הזוכה. למרות זאת, המסלול אינו מיועד לגביית חובות במזונות, צווי עשה או במקרים בהם החייב מוגבל באמצעים או שהוכרז איחוד תיקים.

בנוסף, פועלת הרשות לקידום שינוי בחוק ההוצאה לפועל בעניין סילוק פולשים ממקרקעין בהתאם לתיקון שכבר התקבל בעניין זה בתקנות סדר הדין האזרחי תשמ"ד-1984.

לאחרונה אף יצאה הרשות ביוזמה חדשה למבצעים חודשיים של הפחתות חוב בהנחות משמעותיות לחייבים לזוכים מוסדיים כדוגמת חברות תקשורת וטלוויזיה, סלולר, בנקים וגופים ציבוריים אחרים זאת במטרה לסייע לחייבים לסגור את פרק החובות בחייהם ובמקביל, לעזור לזוכים לגבות את החוב באופן מהיר ויעיל.

זקוקים לסיוע משפטי של עורך דין?
חייגו עכשיו 03-5759008